2 dagar kvar – marsch!

Dela gärna!

Nu är det bara 2 dagar kvar till bortapremiärernas bortapremiär, JK.se räknar ner och guidar dig ända fram till avresa. Idag tänker vi tillbaka på förra årets feta marsch och informerar om söndagens.

På söndag smäller det vänner. Vi åker ner med tusen- och åter tusen revanschtörstande järnkaminer. Från landets alla hörn och kanter ska vi samlas. Vi ska skapa en stämning ingen annan i landet kan åstadkomma. Men uppladdningen inför matchen börjar på gatan. Förra årets marsch var riktigt fet där mer än 2000 djurgårdare trampade genom stans smågator uppför backen mot Olympia. I år ska vi bli minst dubbelt så många. Marscherna är en av bortapremiärers höjdpunkter och bör absolut inte missas.

Årets marsch kommer att starta utanför pubarna på Järnvägsgatan cirka 13.30. Se till att vara beredd och håll koll på klockan. Håll er bakom främsta ledet så blir det riktigt fett. Ge fan i att förstöra massa grejer på vägen så som repa bilar, välta skyltar osv. Vi är DIF, inte packet. Och sist men inte minst – ge fan i att kasta bangers mitt i folkhavet. Det är ett fullkomligt idiotiskt beteende som skrämmer upp folk med våra egna färger och det kommer inte att accepteras.

Vi ska ta över varenda gata, vartenda torg. Vi ska med våra 5000 man KROSSA HELSINGBORG!