Ohly & Reinfeldt

Vi kommer från vänster, vi kommer från höger, vi bloggar er i mitten. Följ med på en oxtokig och helt onyanserad resa genom Djurgårdens IF och allt däromkring.

Lucka 24: Guld

Mesta mästarna i hockey, mesta mästarna under 00-talet i fotboll. Sveriges mest framgångsrika förening alla kategorier någonsin. När världsmarknadspriset på guld rusar i höjden lutar sig djurgårdaren lugnt tillbaka och vet att DIF är guld. Vi är referenspunkten, de andra förhåller sig till oss. Men vi är inte ensamma om guldet. Aik hockey jagar guldtior för att kunna överleva, bajen hockey dricker Norrlands guld folköl vid en uterink i Sätra och lämnar naturligtvis inte burken och panten åt sitt öde. Sånt får man acceptera, det är jul och man ska inte vara ogin.

2000 var Djurgården Fotboll på väg ur sin 90-talsdvala. Hockeyn var däremot het och Djurgårdens IF plockade två guld. Ingen anade då att det bara var början på vad som skulle hända de nästkommande åren. SM-guld och cupguld avlöste varandra mellan 2002 och 2005 och Djurgårdens IF stod för den enskilt mest framgångsrika perioden i modern svensk fotbollshistoria. De som varit med ett tag fick äntligen se sitt kära Djurgår'n ta guld igen och de som inte varit med riktigt lika länge insåg att Djurgårdens IF i slutändan är en förening med vinnarmentalitet.

Vi är bäst och det vet vi om. Sedan 1891 har vi haft våra toppar och dalar, både på planen, på isen och på läktarna. Men i slutändan går det inte att diskutera - Djurgården härskar på alla plan. Vem som helst kan sticka upp men vi är nummer ett. Guld är DIF.

Djurgårn! Vi är bäst i

Djurgårn! Vi är bäst i stan djurgårn

Det är vi som är DIF!

Det är vi som är DIF!

Alltid oavsett - för evigt

Alltid oavsett - för evigt Djurgården

Skönt att få läsa något

Skönt att få läsa något sånt här underbart på julafton!

Dif är guld....vi ska resa

Dif är guld....vi ska resa oss igen i fotbollen och hockeyn kan ju ingen ha missat att vi är på gång i igen...Tillsammans kan ingen rubba oss!!!!!

Tack för er kalender.

Tack för er kalender. Många skratt och härliga minnen. Hoppas på en repris!

God Jul

Så sant som det är sagt. DIF är guld. Tack för en underbar läsning. Nu firar vi jul ett litet tag till sen bär det av till Hovet. God Jul alla djurgårdare!

Riktigt skön kalender!! God

Riktigt skön kalender!! God Jul alla blåränder!

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image without spaces.